Umów się
(22) 899 28 65
515 188 646
biuro@poradniarehabilitacyjna.pl
2010.10.16

Ocena noworodka w skali Brazeltona


Każda mama wie, że kiedy rodzi się dziecko, lekarz ocenia jego stan za pomocą skali Apgar. Czemu więc służy skala Brazeltona? To są zupełnie różne narzędzia. Skala Apgar służy do określenia tętna, koloru skóry, napięcia mięsni itd. Parametry te świadczą o stanie fizycznym dziecka, któremu w rezultacie przyznaje się pewną liczbę punktów (max 10) Za pomocą skali Brazeltona badamy stan emocjonalny dziecka i jego sposób komunikowania się z otoczeniem.

Tuż po urodzeniu noworodki potrafią wspaniale kontrolować swoje otoczenie. Skala odsłania nam umiejętności noworodka i pokazuje nam jak odczytywać język dziecka. Opiera się na 28 czynnikach behawioralnych i 18 odruchach - w celu zrozumienia wszystkiego co niemowle ma do powiedzenia. Służy ona ocenie indywidualnych możliwości i zdolności dziecka których poznanie ma pomóc budowaniu więzi między rodzicami a dzieckiem. Skala nie jest testem badawczymjest narzędziem pomagającym zdefiniować stany dziecka. Można ją stosować w ciągu 2 miesięcy od urodzenia także dla wcześniaków urodzonych po 35 tygodniu ciąży oraz dzieci opóżnionych w rozwoju.Badanie przeprowadza się w ciepłym zacisznym , półciemnym pokoju , pomiędzy karmieniami. Ocena zajmuje około 20 - 30 min Odpowiedzi są specyficzne dla każdego dziecka i dostarczają wielu wskazówek.

Założenia NBAS ( The Neonational Behavioural Assesment Scale ) - Skala Brazeltona są następujące:
  • Noworodki nawet te, które wydaja się słabe, są wysoce uzdolnione już w chwili narodzin
  • Noworodki poprzez zachowanie komunikują się z otoczeniem
  • Niemowlęta nie tylko reagują na sygnały wokół nich, ale podejmują tez kroki by kontrolować swoje środowisko np. poprzez płacz zwracają uwagę swoich opiekunów

Czy kilkudniowy noworodek naprawdę może nam coś o sobie powiedzieć?
Nie trzeba języka, żeby się porozumiewać. Wezmy choćby płacz. Przecież to wyrazny komunikat : jestem głodny, jestem śpiący, nudzi mi się. Trzeba go tylko trafnie odczytać. Jednym z najważniejszych celów badania jest uwrażliwienie rodziców na znaczenie zachowania dziecka i zademonstrowanie im jego możliwości. Bo noworodek potrafi o wiele więcej niż nam się wydaje.

Skąd rodzice się tego dowiadują?
Asystują przy badaniu, widzą więc jak obchodzimy się z noworodkiem i jak próbujemy odczytać sygnały, które nam daje. Dzięki temu zaczynają baczniej obserwować własne dziecko.

Jak odbywa się badanie?
Zaczynamy w momencie kiedy dziecko śpi. Patrzymy co je ze snu wytraca, na jak długo, czy potrafi samo na powrót zasnąć. Używamy światła latarki,grzechotki, dzwonka i sprawdzamy, jak reaguje na bodzce i czy przy kolejnych powtórzeniach jego reakcja słabnie. Czy potrafi się w końcu odciąć od bodźca i na powrót pogrążyć we śnie. Ta prosta próba daje nam więc wgląd w funkcjonowanie mózgu, który najpierw rejestruje bodziec, a potem ocenia, że sprawa nie jest warta większego zachodu.

Czy noworodek od razu reaguje?
Już w pierwszej godzinie, w ciągu pierwszych pięciu minut od urodzenia. Jeżeli jest w odpowiednim stanie świadomości. Tych stanów jest sześć: sen głęboki, sen lekki,pogranicze jawy i snu( w tym stanie dziecko reaguje na dzwięk, co poznać po tym że zwraca głowę w kierunku jego źródła), spokojne czuwanie(jest gotowe do zabawy,łatwo nawiązać z nim kontakt) czuwanie z pobudzeniem(kwili marudzi) głośny płacz.

Na co jeszcze zwracamy uwagę w czasie badania?
Na odruchy. Sprawdzamy, czy dziecko je ma, a także jak zachowuje się w czasie tego sprawdzania. Prowokowanie odruchów jest dla niego rodzajem stresu, bo je obracamy dotykamy. Niektóre noworodki przyjmują to spokojnie, inne zaczynają w jakimś momencie płakać. Czasem dopiero wtedy mamy okazję usłyszeć płacz i zobaczyćjak sobie z tym radzą .Oceniamy też fizjologiczne reakcje na stres, np. zmianę zabarwienia skóry, napięcia mięśni.

Dlaczego badanie skalą Brazeltona jest szczególnie zalecane dzieciom z problemami?
Nie tylko dzieciom ale ich rodzicom. Ci ludzie często odsyłani są od specjalisty do specjalisty i często słyszą- Państwa dziecko jest apatyczne, słabo reaguje nabodzce Skala oceny została tak zaprojektowana by odkrywać silne strony noworodka, jego indywidualne zachowania a jednocześnie badające jego stan zdrowia. Dla naszródłem informacji jest samo dziecko. Ono jest przewodnikiem po sobie, który my tylko odczytujemy w obecności rodziców. Dziecko pokazuje nam co potrafi.
wypełnij formularz